Untitled photo

Azdavay'daki ilgi çekici noktalar


Saray Şelalesi

Kastamonu Azdavay ilçesin’de bulunan Saray Şelalesi (Başdeğirmen) , Azdavay ilçesinin 'Saray Köyü' sınırları içinde yer almaktadır. Azdavay – Kastamonu ana yolundan 10 km gidildikten sonra Saray Şelalesine ulaşılmaktadır. Ayrıca şelalenin bulunduğunu yerde asırlık değirmenler olduğu için Şelalenin ismi 'Başdeğirmen' olarakta geçmektedir. Saray Şelalesine araba ile rahatlıkla gidilmekte olup şelale etrafında mesire alanı bulunmaktadır. Daday-Azdavay sınırlarında bulunan Ballıdağ arazi yapısı ve bitki örtüsüyle bu yörelere hayat vermektedir. Ballıdağ bir çok güzelliği kendisinde barındırdığı gibi Saray Şelalesini de eteklerinde barındırmaktadır.


Çatak Kanyonu ve Seyir Terası


Kastamonu’nun en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu, merkeze 7 kilometre uzaklıktadır. 6 kilometresi araç ile 1 kilometresi dağ içindeki yürüyüş parkurundan ilerlenerek kanyonun 900 metre yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşılmaktadır. Gözetleme noktasından kilometrelerce uzayan kanyonu seyretmek büyük bir keyiftir. Kanyon, Çatak Köprüsü’nün 1-2 km aşağısından başlamaktadır. Nalbantoğlu köyünde kesintiye uğrayıp, İnönü’ne kadar tekrar kesintisiz devam etmektedir. Buraya gelindiğinde dağ kulübesinde muhakkak bir kahve içilmeli.

Dört mevisimi de ayrı güzel Azdavay'ın. Dört mevsim boyunca gezilebilecek güzellikte. Ben en çok kışını beğendim. Kışın çok kar yağışı alan bir bölge olduğu için kendinizi masaldaymış gibi hissediyorsunuz. Fırsat bulabilirseniz konaklamakta fayda var. Gezinizi bir iki güne sıkıştırmak yazık olur.

Çatak Kanyonu ve Seyir Terası / Azdavay / Kastamonu

Azdavay